Telefon
Whatsapp

Fikri Haklar Hukuku

Çalışma Alanlarımız > Fikri Haklar Hukuku
Fikri Haklar Hukuku Avukatı Çorlu

Fikri Haklar Hukuku

Fikri Haklar Hukuku, yaratıcı kişisel düşünceleri, özgün eserleri, bilgileri korumaya yönelik olan bir hukuk dalıdır. İnsanların yarattığı fikirlerin ve emeklerin adil bir şekilde korunması, teşvik edilmesi ve kullanılmasını düzenlemektedir.
Fikri Haklar Hukuku, sanat, edebiyat, bilim, teknoloji ve ticari alanlarda ortaya çıkan yaratıcı ve yenilikçi eserleri kapsar.

Fikri Haklar, genellikle üç temel kategori altında düzenlenir:

Telif hakkı; yaratıcı ifadeleri içeren eserlerin (müzik, yazılımlar, resimler, filmler, vb.) gibi yaratıcısına verilen haklardır. Telif hakkı sahibine, eseri kopyalama, yayınlama, dağıtma, sergileme ve uyarlamaya karar verme gibi haklar tanır.

Patentler; yeni ve kullanılabilir bir ürün, icat veya buluşun sahibine belirli bir süre boyunca bu ürünü yapma, satma ve kullanma hakkı tanıyan fikri mülkiyet haklarıdır.

Ticari markalar; ürün veya hizmetlerin belirli bir firmaya ait olduğunu gösteren işaretlerdir.

Fikri Haklar Hukuku, yaratıcılar ve yenilikçiler arasındaki adil rekabeti sağlamak, yatırımcıları teşvik etmek ve toplumun ilerlemesini desteklemek amacıyla düzenlenmiştir.

Avukat Bahadır Berk

Fikri Haklar Hukuku Çorlu, Çorlu Fikri Haklar Hukuku, Fikri Haklar Hukuku Avukatı Çorlu, Fikri Mülkiyet Hukuku Çorlu, Fikri Mülkiyet Hukuku ve Marka Hukuku Çorlu Denilidği Zaman Berk Hukuk Bürosu Hizmetinizdedir.

Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?